18 Aralık 2016 Pazar

Acep nedendir?

Şu an müziğe ihtiyacım var. Hani böyle bir anda geleceği umutla dolduran müzikler var ya, öyle işte. Aslında İstanbul'um var geleceğimi umutla dolduran. Ama zaman da hiç bu kadar yavaş geçmemişti sanki. Bir an önce evlensek diyorum, ama önce işleri yoluna koymamız lazım. Parası olana ne kadar kolay hayat...

2017 için yeni bir planım var. Anksiyeteyi ve diğer psikolojik sorunlarımı bir oyuna çeviriyorum. Yokmuş gibi davranma oyunu. Aklıma saçma bir düşünce gelince hiç gelmemiş gibi davranacağım. Sonra akşam sonuçları yazacağım. Sonuçların kötü olduğu günler ya da haftalarda kendime uyguladığım bilişsel terapi yöntemini uygulayacağım. Bunu birkaç ay boyunca yapıp ayda kaç gün eve psikopat gibi dönüyorum, aydan aya azalacak mı, oyun işe yarayacak mı bakacağım. Allah'ım nelerle uğraşıyorum yahu.


Ofiste son bir ay içinde o kadar kötü bir izlenim yarattım ki anlatamam. Hep saçma sapan olayları bana yüklediler. Hep hatalı ben oldum. Tamam hatam vardı ama o kadar da değil yani, cidden onların da hatası var. Şimdi bu saçma sapan havayı dağıtmam lazım. Ama bazen de diyorum ki ben ne kadar başarılı yapsam da işimi, saçma sapan bir şeyi bana yüklerler yine aynı duruma düşerim. Minnoş avukat arkadaşlarım için şimdi hatalarımı anlatacağım, bakalım onlar ne diyecek. Derseniz ki hatalısın işin içine etmişsin tamam.

Birinci hata: Ofise başlayalı bir buçuk ay olmuş, sistemi yeni yerleştirmişim. Ofise bir tensip zaptı gelmiş, ben evrağın geldiğine ilişkin herkese mail atmışım ama mail ekine yanlış evrak sürüklemişim. Herkes tensip zaptının geldiğini biliyor ama kimse duruşma gününü işlememiş, duruşma kaçırmışız. Nedense kimse nerede bu tensip, kızım mailin eki yanlış dememiş. Sadece tebligatı ben aldım diye bana patladı yani.

İkinci hata: Bir dosyada birden fazla davalı vekiliyiz. Müvekkillerden biri bizi azletmiş, ben bu müvekkilin adını da yazmaya devam etmişim beyanlarda. Yetki belgesi koymuşum dosyalara. Bir azilname lafı geçti ama kimse bana bilgi vermedi, benden daha kıdemli avukatlar da devam etti o müvekkil adına duruşmalara girmeye. Ama en son beyan dilekçesini ben yazarken bu durum fark edildiği için bu da bana patladı.

Üçüncü hata: Buna hata bile diyemem. Bir duruşmada hakim çok ters köşe bir soru sordu, ben de yanlış bir şey söylememek için yuvarlak bir cevap vermeye çalıştım. Ama beyanım duruşma zaptına şöyle geçti: "Müvekkilim bu sözleşmeden dolayı borçludur." Puahahaları duyar gibiyim. Hakim bey dedim yapmayın etmeyin o zapta böyle geçmeyin, borcunu ödemiş olabilir bu konuda bir bilgimiz yok. Ama hakim yüzüme bile bakmadı. Sonuç olarak davayı reddetti. Bu da bana patladı. Şu an ilerlettiğim birkaç davayı E Bey devralmış durumda.

Şimdi ben bu duruma düşecek kadar hatalı mıyım?

Ne yapacağım ben?

Psikolojik sorunlarımı nasıl aşacağım? Psikoloğum ne kadar gelsen de fark etmez, sen kafanda büyüttükçe bitmeyecek, gerçekten aklına gelen düşünceleri umursamamalısın dedi. Şimdi ben başka psikolog hatta psikiyatrist bulsam bok gibi para versem, çok param varmış gibi, değer mi? Değmez. Çünkü bu umursamama yöntemiyle daha önce aşmıştım. Sonra umursamaya başlayınca yine sorunlarım başladı. Yani aslında psikoloğum haklı. Of ya of.

Küçükken annemler ne kadar üzgün olduğumu fark etsin diye "psikolojik sorunlarım olur da gününüzü görürsünüz inş." demiştim kendi kendime. Acep ondan mı?

11 yorum:

 1. Canım günaydın, aslında bakarsan insanlar kimin ne hissettiğini bilemez. İnsanlar çok bencil ve hatayı kendilerinde görmemeye kodlanmışlar.
  Sana tavsiye, kimseyi umursama heee de geç. İlk başlarda çok zor oluyor ama geçiyor. İnan bana geçiyor. Benim durumum senden daha ağırdı. İntihara kadar sürüklenmiştim. Umursamamayı öğren geçiyor. Tamam hata yapmışsın müvekkil işleri falan. Avukatlıktan anlamam ama sen de insansın. Ben de MEB memurum. Öğretmenlerin özlük haklarını sisteme girerken hata yaptı. Evet şefim bana kızdı, evet azarladı. Çünkü düzeltmesi zor bişeydi. Bakanlıkla uğraşıp düzelttirdik sonra. Hayatta herşeyin çaresi var bi ölümün yok. O yüzden lütfen kendini kasma.
  Mutlu günler dilerim, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kerime Günaydın,

   Çok doğru söylüyorsun, ölüm hariç her şeyin çaresi var... Baş edeceğim biliyorum ama bazen öyle bir noktaya geliyorum ki ne kendimle ne diğer insanlarla nasıl baş edeceğimi hiç bilemiyorum... Beynimin susması gerek sadece :))

   Çok teşekkür ederim güzel yorumun için :) sevgiler.

   Sil
 2. Bunca yıllık iş tecrübeme dayanarak söylüyorum ilk iki maddenin haber verilmemesi ikili ilişki eksikliğinden kaynaklanıyor. Yanı sizin onlar için bir öneminiz olmadığı için size yardım etme gereği duymuyorlar. Biraz aranızı iyileştirmeniz daha iyi olur çalışma arkadaşlarınızla. Yoksa yaptığınız hataları herkes yapabilir. Ama bu çalışma ortamında sıfır hatayla çalışmanız gerekiyor gibi görünüyor. Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turgay Aksoy,

   Aramı iyileştirebilmem için önce psikolojik sorunumu atlatmam gerekiyor maalesef. Çünkü sorunum var olduğu sürece insanlarla da sağlıklı bir ilişki kuramıyorum sanırım..

   Sil
 3. İlk ikisinde kimse kusura bakmasın ama onların vurdumduymazlığı ve görmezden gelmesi var. Sonuncusunda senin kıvırma yeteneklerinin azlığı var ama bu da hata değil bence. Hakimin ruh hali çevesel faktörler falan filan. Tüm bunlar elindeki dosyaların alınması olarak dönmemeli bence ki bunların seni görmezden gelme huyu var saatlerce belirlenmiş şey için bekletmişlerdi seni. Gıcık tipler belli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lady,

   Ayy nasıl da hatırlıyor canım benim :)) evet meslekte yeni olduğum için henüz kıvırma konusunda iyi olmayabilirim.. ama düşündükçe tekrar o duruşmaya girsem ne derdim diye farklı bir şey bulamıyorum. Ofisten dedikleri tek şey yalan söylemeliydin, borcu ödedi demeliydin.. avukatlar yalancı kısmına geri dönüyoruz böylece :))

   Sil
 4. Çok severek dinlediğim bir şarkı var. "Sana hiç incinmeyeceğiz ya da önümüzde çiçekli yollar olacak diyemem. Hep mutlu olacağız gibi yalanlar, bunları söyleyemem. Bunun yerine, hadi 3'e kadar sayalım ve tüm kötü olan şeyleri unutalım. Bana güveniyorsan, söyle. Tut elimden ve gülümse" gibi bir temaya sahip. Bir çözüm olarak öne sürmüyorum ama ilk dinlediğimde bu yaklaşım farklı ve ilginç gelmişti. Kafana yatıyorsa, denemeyi düşün.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, bir tavsiye de bulunmak istiyorum. Benim başıma gelmedi ama ablamın başına gelmişti. Aynı anda iki kişi başlıyorlar, patronun işi öğretmesi için görevlendirdiği kişi tam anlamıyla köpek gibi davranıyor, her hatasında azarlıyor, hatta başkalarının hatası bile ablama yüklüyor. 3 ay sonra ablam dayanamıyor gidip patronla konuşuyor. Diyor ki bu kişi bana başkı yapıyor, hata yapmayacağım şeylerde bile hata yapıyorum.Sonra işe yarıyor, o kovuluyor ablamda yıllarca en çok aranan çalışan oluyor. Yani konuşarak çözmeye bak.

  YanıtlaSil
 6. Ofis arkadaşlarınla iletişimi koparma ve onları düşman gibi görme yeter, ılımlı olman ve davranman senin lehine kazanımlar doğuracaktır :)
  Hepimiz neler yaşıyoruz, yaşadık. Gül geç ;)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,

  İlk cümleyi çok samimi buldum: "Şu an müziğe ihtiyacım var." Eski zamanlarda insanları müzikle tedavi ediyorlarmış; belki ruhunuza iyi gelecek müzikleri bulmanız sizin için iyi olabilir. Hatalara gelince, herkes hata yapar ama herkes hatalarından bir şey öğrenemez. Sizin yaşadıklarınız sadece sizden kaynaklı hatalar olabilir veya olmayabilir ama sizi etkileyecek şekilde yaşandıklarına göre yine de onlardan bir şekilde faydalanmalısınız.

  Güzel günler diliyorum! :)

  YanıtlaSil
 8. http://kirtasyesever.blogspot.com.tr/ bloguma göz atarmısnız? :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...